Kamienica 25 to awangarda wpisana w centrum Wrocławia. Na kanwie historycznej bryły stworzyliśmy 6 unikatowych, wielkopowierzchniowych apartamentów.
Miejsce dla osób, które szukają i podążają za niepowtarzalnym, doceniając nieszablonowość, reprezentacyjny charakter i historyczny klimat kamienicy.
Wymagało to zwiększonego nakładu czasu, dużego zaangażowania, konsultacji
z konserwatorem zabytków i odtworzenia większości elementów, aby Kamienica 25 stała się wartością dla późniejszego właściciela.
Zaczęliśmy od uporządkowania historii. Z szacunkiem dla kunsztu budowniczych kamienic, kultywujemy ich rzemiosło. Doceniamy solidność konstrukcji, jakość materiałów, kubaturę pomieszczeń, pieczołowitość wykonania detali i piękno zdobionych fasad. Stąd naszym celem stało się przywrócenie pierwotnego wyglądu kamienicy z 1899 roku, wzorując się na projekcie architekta Georga Rzechulki.
Zrewitalizowana fasada harmonijnie łączy zgeometryzowane elementy dekoracyjne z monochromatyczną kolorystyką elewacji nawiązującą do jej pierwotnego oblicza – koloru złamanej bieli, który wykazały badania stratygraficzne. Wszystkie zachowane detale wystroju tynkarskiego elewacji pochodzą z okresu budowy kamienicy.
Elewacja posiada wykusz oraz liczne detale architektoniczne w postaci gzymsów, pilastrów i płycin. Dodatkowo okna obramowane są zdobionymi opaskami.
Kolorystyka wyróżnia kamienicę spośród istniejącej zabudowy i staje się łącznikiem pomiędzy współczesnym budynkiem z lewej, a zabytkowym budynkiem po jej prawej stronie.
Potwierdzeniem wyboru kolorystyki stała się ekspertyza feng shui, która wskazała, że kolory detali architektonicznych powinny nawiązywać do kolorów ziemi, czego potwierdzeniem są między innymi zielone drzwi wejściowe czy grafitowa stolarka okienna. Odcienie te ożywiają i aktywują energię, jak również są związane z cyklem twórczym i rozwojem.
Odnowiliśmy wnętrze klatki schodowej, zachowując zabytkowe schody z ich charakterystycznymi, ażurowymi podstopnicami i drewnianymi tralkami.
Odtworzyliśmy oryginalne, płycinowe zdobienia, które uzupełniają drewniane, historyzujące witryny. W podwórzu wydzieliliśmy przestrzeń na ogród stanowiący integralną, zieloną enklawę – miejsce kameralnych spotkań.